Kies oázisként bukkant fel évekkel ezelőtt a hazai labdarúgás színes palettáján a szervezett magyar kispályás labdarúgás és ezen belül a teremlabdarúgó bajnokság. Magyarországon több néven futott, a világon a hivatalos elnevezése a FUTSAL, mely ma már beépült a magyar nyelvbe is.
A kispályás labdarúgás elterjedése Magyarországon a hatvanas évek elejére tehető. Akkor, az aktív labdarúgást abbahagyó játékosok levezetésképpen kezdték el űzni a kispályás – szórakoztató és gyors – játékot.
Szervezett formában 1986. óta működik Magyarországon a szakág, az MLSZ égisze alatt, a Kispályás Bizottság irányításával.
1991. óta rendeznek Magyarországon országos kispályás-bajnokságokat.
1991-től 1992-ig csak nyári salakos bajnokság létezett, amelynek csúcsán csak egy kétnapos döntő torna volt.
1993–1995-ig megmaradt a nyári salakos torna, de kiegészítették egy téli teremtornával is (Alkaloida Kupa) és a kettő összesítése alapján hirdettek bajnokot.
1995–96-os kezdettel rendeztek olyan országos bajnokságot, amely az egész bajnoki éven át tartott. Három régióban rendezték az alapszakaszt. A rájátszásban két hatos csoportot alakítottak ki, mindkét csoportban három vidéki és három budapesti csapat kapott helyet. A csoportok első helyezettjei az országos bajnoki címért, míg a második helyezettek a bronzéremért játszottak.
Az 1996–97-es bajnokságban az alapszakaszt két csoportban játszották a Nemzeti Bajnokság I. osztályában. Az alapszakasz végén mindkét csoportból hat-hat csapat jutott az országos rájátszásba, ahol az előző évhez hasonlóan hirdettek bajnokot, helyezéseket.
A Nemzeti Bajnokság II. osztályában négy csoportban küzdöttek a csapatok a pontokért. (Budapest, Heves, Hajdú, Békés).
Az 1997–98-as bajnokságtól 16 NB I-es és 15 NB II-es csapat versengésével folyik a megmérettetés, ahol mindenki játszik mindenkivel – oda-vissza alapon – a nagypályás versenyeztetésnek megfelelően. A bajnokságot itt is őszi-tavaszi rendszerben szervezik.
Az országos versenyeken kívül rendeznek megyei- és városi-bajnokságokat, utánpótlás bajnokságokat, de azok nem integrálódnak az országos felmenő rendszerű versenyeztetésbe. |